Universitātes Vetfonds, ООО, Ветеринарная аптека

Universitātes Vetfonds, ООО, Ветеринарная аптека

Kristapa Helmaņa 8, Jelgava, LV-3004 vetfonds.lv/
vetfonds.lv/

Ērču pārnēsātās slimības

6 сентября 2024, 17:21

Veterinārārstu pieredze liecina, ka asinssūcējas ērces parasti vienam dzīvniekam nepiesūcas tik lielā skaitā, lai radītu būtiskus asins zudumus. Galvenais ērču nodarītais ļaunums ir to pārnēsātās slimības. Suņiem Latvijā bīstamas ir vairākas slimības, kuru ierosinātājus var pārnēsāt ērces – visbiežāk suņu ērce, taigas ērce un pļavas ērce.

 

Biežākās no iespējamām slimībām

  • Babezioze – tās izraisītājs ir parazīts babēzija, kas bojā suņa sarkanās asins šūnas – eritrocītus – un izraisa smagu mazasinību. Slimie suņi ir miegaini, gurdeni, bālām vai dzeltenām gļotādām, dzīvniekam var būt paaugstināta temperatūra. Uzsākot ārstēšanu slimības sākuma stadijās, ir iespējama pilnīga izveseļošanās. Savukārt iekavētos gadījumos dažkārt suņa dzīvību neizdodas glābt.
  • Anaplazmoze, kuras izraisītāja ir baktērija anaplazma. Slimajiem suņiem novēro nogurumu, ēstgribas trūkumu, paaugstinātu temperatūru, klibumu. Liela daļa suņu ir spējīgi pašizārstēties, taču ir tādi, kuriem nepieciešama veterinārā palīdzība.
  • Borelioze jeb Laima slimība – tās ierosinātājas ir baktērijas borēlijas. Slimības pazīmes ir līdzīgas kā anaplazmozes gadījumā. Cilvēkiem ap ērces koduma vietu novēro apsārtumu (erytrema migrans), bet suņiem šādu pazīmju nav. Aizdomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta! Jāņem vērā, ka viena ērce var pārnēsāt vairāku slimību ierosinātājus! Visu ērču pārnēsāto slimību diagnostikai jāveic asins analīzes. 

Kā zināms, profilakse ir daudz labāka nekā ārstēšana, tādēļ vislabāk ir ērču piesūkšanos nepieļaut. Kā to izdarīt?

Suņu apstrāde pret ērcēm ir visnozīmīgākais no profilaktiskajiem pasākumiem! Ir pieejami ļoti dažādi produktu veidi – ēdamas košļas, skausta pilieni, kakla siksnas, pulveri, šampūni. Visbiežāk lietotie ir tā sauktie pretblusu un pretērču pilieni.

 

Piemēram, zāles Frontline ar aktīvo vielu fipronilu nodrošina aizsardzību pret blusām aptuveni uz astoņām nedēļām, bet pret ērcēm – uz četrām nedēļām. Aktīvās vielas koncentrācija atkarīga no suņa svara, tāpat jāņem vērā arī dzīvnieka vecums. Šī preparāta pluss ir tā vienkāršā lietošana un salīdzinoši zemā cena. Zāles var iegādāties veterinārajās aptiekās vai klīnikās.

Savukārt ēdamas zāles košļu vai tablešu veidā nodrošina ne vien aizsardzību pret blusām un ērcēm uz mēnesi, bet arī iznīcina iekšējos parazītus zarnās – cērmes, āķtārpus un plaušu tārpus. Ļoti ērts un efektīvs komplekss risinājums it sevišķi  kucēniem, kas ir īpašā riska grupā atteicībā uz parazītu invāziju. Šo zāļu iegādei nepieciešama veterinārārsta recepte, tādēļ vislabāk doties pie veterinārārsta un konsultēties, kāds līdzeklis būs vispiemērotākais tieši jūsu dzīvniekam.

Ērču un blusu atbaidīšanai noderēs citronellas, rozmarīna un ģerānijas eļļu saturošs sprejs Defensor.  

 

Ieteicams parūpēties arī par ērču skaita samazināšanu dabā. Vieglākais veids, kā to darīt, ir sakārtot apkārtējo vidi (krūmu izciršana, zālāju pļaušana utt.). Ja iespējams, var mēģināt mazināt sīko grauzēju skaitu tuvākajā apkārtnē, jo tie ir galvenie ērču izbarotāji un tādējādi, paši neslimojot, nodrošina slimību ierosinātāju nokļūšanu no vienas ērces otrā.

Ja ērce tomēr piesūkusies – tā jānoņem pareizi un pēc iespējas ātrāk! Neatkarīgi no tā, vai mājās ir dzīvnieks vai nav, katram vajadzētu iegādāties ērču izņēmēju. Visērtākie izņēmēji “Tick-out” līdzinās maziem kaplīšiem ar šķēlumu, kur iebīda ērci, un tad kātu griež ap savu asi, kamēr ērce – vesela un nesaspiesta – izvērpjas no ādas. 

 

Kā pareizi izņemt ērci 

Jebkura ērce var pārnēsāt slimību ierosinātājus, tādēļ profilaksei ieteicams procedūru veikt, uzvelkot rokās cimdus.

Iegaumējiet, ērcei nedrīkst liet virsū eļļu vai jebkuru citu šķidrumu, jo tas var izraisīt ērces vemšanu un tādējādi paātrināt slimību ierosinātāju iekļūšanu dzīvniekā vai cilvēkā.

Atcerieties, nav būtiski, vai ērci griež pulksteņa rādītāja virzienā vai pretēji tam, galvenais to darīt lēnām un nesteidzoties!

 

Raksta autore Ieva Meiere, veterinārārste

 

Universitātes Vetfonds, SIA, Veterinārā aptieka
Kristapa Helmaņa 8, Jelgava, LV-3004  
vetfonds.lv
Tālrunis +371 63021962

 

 

Рабочее время

Сейчас закрыто

Понедельник: 8:30-17:30

Вторник: 8:30-17:30

Среда: 8:30-17:30

Четверг: 8:30-17:30

Пятница: 8:30-17:30

Суббота: 9:00-13:00

Воскресенье: выходной

Товарные знаки

MWI
NASCO
SPECTRUM GROUP
THOMAS LAB
VET SELECTION
VETRI SCIENCE
ANTECH
LABOKLIN
CANDIOLI
PETEDGE

Место нахождения