MscОО

Miega slimību centrs, ООО

Skandu 7, Rīga, LV-1067 www.miegacentrs.lv/lv

Krākšanas iemesli

16 февраля 2022, 16:50
Miega slimību centrs

Krākšana kaut reizi dzīvē ir skārusi ikvienu no mums, arī pētījumi liecina, ka ar krākšanu saskaras gandrīz trešā daļa pasaules iedzīvotāju. Visbiežāk krākšana traucē nevis pašu krācēju, bet peronu, kas guļ blakus, jo krākšanas radītā trokšņa dēļ partnerim ir traucēts miegs. Bieži vien pats krācējs pat neapzinās, ka naktī ar savu krākšanu ir spējīgs pamodināt visu māju. Krākšanas troksnis rodas, elpai laužoties cauri sašaurinātām spraugām. Jo skaļāks troksnis, jo sliktāka ir elpceļu caurlaidība. Krākšanas iemesli var būt dažādi – iesnas, pietūkušas mandeles, neērta gulēšanas poza, alkohola lietošana (alkohols atslābina elpceļus), nepiemērota spilvena izvēle, gulēšana uz muguras vai pārāk sauss gaiss guļamistabā. Dažreiz krākšanu izraisa cilvēka anatomiskās īpatnības vai patoloģiskie stāvokļi – šauras deguna ejas, polipi, lielas mandeles vai mēle vai mazs žoklis. Lai arī daudziem šķiet, ka krākšana nav veselības traucējums, tomēr šis uzskats ir maldīgs. Krākšana var būt signāls kādai daudz nopietnākai saslimšanai, tādēļ ikvienam, kurš regulāri saskaras ar krākšanu miegā, ir jādodas pie ārsta, lai noskaidrotu krākšanas iemeslus.

Krākšanas ietekme uz veselību

 


Ja cilvēks naktīs regulāri krāc, viņam nav pilnvērtīgs miegs. Lai arī ir nogulēta visa nakts, cilvēks no rīta bieži pamostas noguris un neizgulējies. Sava krākšana cilvēkam traucē reti, visvairāk cieš blakus guļošais cilvēks. Gadījumos, kad cilvēks, kurš krāc, naktī bieži mostas, jo izjūt nepieciešamību vairākas reizes naktī apmeklēt tualeti, regulāri jūtas neizgulējies, noguris, un tas ietekmē viņa darba spējas un dzīves kvalitāti kopumā, tad tas ir iemesls neatlikt vizīti pie miega speciālista. Cilvēkiem, kuri naktīs regulāri, skaļi krāc un kuriem tiek novērotas arī elpošanas pauzes, ir palielināts infarkta, insulta un diabēta risks. Lai cīnītos ar krākšanu, ir jāatbrīvojas no liekā svara, jāmēģina gulēt uz sāniem, nevis uz muguras, pirms miega nedrīkst lietot alkoholu vai smēķēt, kā arī var izmēģināt deguna pilienus, kas atbrīvos elpceļus. Ja krākšanas iemesls ir anatomiskās īpašības, ārsts var ieteikt veikt deguna sieniņu iztaisnošanu vai polipu izņemšanu.

Miega apnojas sindroms

 


4% cilvēku krākšanas iemesls var būt daudz nopietnāks – obstruktīvā miega apnoja. Laikus nediagnosticēta obstruktīvā miega apnoja var novest pie citām, daudz nopietnākām, saslimšanām – paaugstināta arteriālā spiediena, aptaukošanās, stenokardijas, aritmijas un miokarda infarkta.
Obstruktīvās miega apnojas sindroms (OMAS) ir stāvoklis, kad cilvēkam nakts laikā regulāri apstājas elpošana. Cilvēkam, kurš cieš no miega apnojas, elpošana var apstāties līdz pat vienai minūtei, tajā brīdī elpceļi aizkrīt ciet pilnībā un cilvēks sāk smakt. Ja cilvēkam miega laikā regulāri apstājas elpošana, organismam pastāvīgi ir jācīnās ar skābekļa trūkumu, un smadzenes nespēj pilnvērtīgi atpūsties. Cilvēki, kas cieš no miega apnojas, izjūt pastāvīgu nogurumu, ir viegli aizkaitināmi, miegaini, viņiem ir grūtības koncentrēties un ievērojami samazinās darba spējas. Ir pierādīts, ka miega apnojas sindroms pagarina reakcijas laiku un līdz pat 3 reizēm palielina iespējamību iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Šādi cilvēki ir patoloģiski miegaini, un tieši šī iemesla dēļ daudzās valstīs cilvēkiem, kuriem ir diagnosticēts miega apnojas sindroms, ir aizliegts vadīt transporta līdzekļus. Latvijā šāda aizlieguma nav, bet MK noteikumi Nr. 940 rekomendē atturēties no transportlīdzekļa vadīšanas, ja cilvēks neārstējas no OMAS. Ja persona, kurai ir diagnosticēts mērens vai smags obstruktīvās miega apnojas sindroms, ir uzsākusi ārstēšanas procesu un ievēro ārstējošā ārsta norādījumus un miegainības mazināšanos apliecina atzinums, ko ir izsniedzis sertificēts ārsts, kas ir apmācīts polisomnogrāfijas veikšanai, personai ir atļauts vadīt transportlīdzekli.
Lai neapdraudētu savu un līdzcilvēku dzīvību, Miega slimību centra speciālisti iesaka ikvienam savlaicīgi vērsties pie ārsta un diagnosticēt miega apnojas sindromu. Miega slimību centrs nodrošina bezmaksas apnojas testu ikvienam, kuram ir traucēts miegs. Bieži vien cilvēki, kuri slimo ar miega apnojas sindromu, ir pieraduši pie regulāra noguruma un neizgulēšanās, tādēļ paši nespēj saskatīt situācijas nopietnību. Ja jums ir aizdomas, ka jūsu dzīvesbiedram ir krākšanas radīti miega traucējumi, jūs varat veikt miega apnojas testu viņa vietā. Vairāk par miega apnojas sindromu meklē Miega slimību centra mājaslapā.
Kopš 2016. gada SIA Miega slimību centrs piedalās Miega apnojas ārstēšanas valsts programmā. Programmas ietvaros cilvēki ar diagnosticētu vidēji smagu vai smagu apnojas formu var pretendēt uz 80% valsts līdzfinansējumu miega apnojas ārstēšanas aparāta iegādei. Programma tiek īstenota sadarbībā ar NRC Vaivari Tehnisko palīglīdzekļu centru.

Статья

upload/280993/media/watchpat-one-2-1-1-.jpg

Krākšana ne vienmēr ir "tikai krākšana"

Lai arī varētu šķist, ka krākšana tāds sīkums vien ir, tomēr tā var norādīt uz ļoti nopietnām veselības problēmām. Šobrīd ir pieejams ļoti vienkāršs un ātrs veids, kā, neizejot no savām mājām, veikt miega apnojas diagnostiku, lai jūs varētu pārliecināties par to, ka neciešat no miega traucējumiem – WatchPAT ONE ir ātrākais veids, kā noteikt miega apnoju.

Место нахождения