Kas ir miega slimības?

Marts ir miega veselības mēnesis, un ikviens no mums zina, cik svarīga ir miega nozīme mūsu dzīvē. Sākot jau ar pirmajām dzīves dienām, miegs ir vitāli svarīgs pilnvērtīgai cilvēka attīstībai. Lai pievērstu cilvēku uzmanību miega nozīmīgumam, ik gadu martā tiek atzīmēta Pasaules Miega diena. Katru gadu Pasaules Miega dienai ir kāda konkrēta tēma, un šī gada tēma ir – padari miegu par savu prioritāti. Un patiesi, ja tā pavēro tendences sociālajos tīklos, mēs tik daudz runājam par veselīgu ēšanu, sportošanu, noietiem 10 tūkstošiem soļu ik dienu, pašizpausmi un laiku sev, bet – vai jūs esat kaut reizi lasījuši, ka kāds, vienalga, vai tā būtu slavenība, draugs vai paziņa, sociālajos tīklos mudinātu jūs pievērst uzmanību savai miega kvalitātei vai vienkārši ieteiktu izgulēties? Visticamāk, ka jūsu atbilde būs: “Nē!” Mūsu steidzīgajā laikmetā ir iegājies, ka gulēšana ir slinkošana, tādēļ šis ir “ātrāk, tālāk, stiprāk” laikmets un ikvienam ir jācenšas noturēties šajā ikdienas sprintā.
Teju katrs otrais cilvēks Latvijā cieš no miega traucējumiem

Autors: Shutterstock.com
Sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS 2020. gadā veica pētījumu, kurā tika noskaidrots, ka vidēji ceturtā daļa no Latvijas iedzīvotājiem miegā pavada sešas vai mazāk stundu. Savukārt vien divus gadus vēlāk – 2022. gadā – pētījumu kompānijas “Kantar” veiktā pētījuma dati liecina, ka šo cilvēku skaits ir krasi pieaudzis un teju 70 procenti Latvijas iedzīvotāju izjūt miega traucējumus. Šī brīža mainīgajā pasaulē saglabāt labu miega kvalitāti ir izaicinājums, jo mūs regulāri satricina dažādi notikumi – pandēmija, ģeopolitiskā situācija, cenu pieaugums, EURIBOR likmes un degvielas cenu straujais kāpums. Tomēr mums ir jāapzinās, cik svarīgs ir miegs mūsu dzīvēs, un par spīti trauksmainajam laikam, kurā mēs šobrīd dzīvojam, ir jāspēj izvirzīt sevi par prioritāti, padarot par prioritāti kvalitatīvu miegu.
Kādēļ miegs ir tik svarīgs? Ja mēs naktī labi izguļamies, mēs no rīta jūtamies mundri un enerģijas pilni, bet laba pašsajūta nav vienīgais, ko mums sniedz kvalitatīvs miegs. Miega laikā mūsu smadzenes apstrādā dienā uzkrāto informāciju, tādēļ labs miegs veicina mācīšanās spējas un uzlabo atmiņu. Pilnvērtīgs miegs palīdz uzturēt labu imūnsistēmu, kā arī emocionālo stabilitāti, mazinot trauksmi un stresu. Turklāt neskaitāmi pētījumi ir pierādījuši, ka slikta miega kvalitāte paaugstina infarkta, insulta un citu kardivaskulāro slimību, tostarp cukura diabēta, attīstību.
Kas ir miega slimības?
Miega slimības ir veselības traucējumi, kas ietekmē miega kvalitāti, ilgumu un cikliskumu, negatīvi ietekmējot gan pacienta fizisko, gan garīgo veselību. Miega traucējumi var izpausties kā grūtības iemigt, pārāk bieža pamošanās naktī, pārmērīga miegainība dienā vai pat neparastas uzvedības izpausmes miega laikā. Visbiežāk sastopamās miega slimības ir bezmiegs, obstruktīvā miega apnoja, narkolepsija, nemierīgo kāju sindroms un parasomnijas, piemēram, murgi un staigāšana miegā. Bezmiegs var rasties ilgstoša stresa, trauksmes vai veselības problēmu dēļ, savukārt miega apnoja ir elpošanas pārtraukumi miega laikā, kas samazina skābekļa piegādi smadzenēm un izraisa nogurumu dienas laikā. Narkolepsija ir neiroloģisks traucējums, kas izraisa pēkšņus miega lēkmes, bet nemierīgo kāju sindroms izpaužas kā nepatīkama sajūta kājās, kas rada vēlmi tās nemitīgi kustināt un traucē iemigt. Ilgstoši miega traucējumi var izraisīt koncentrēšanās problēmas, garastāvokļa svārstības, palielināt ceļu satiksmes negadījumu risku un paaugstināt iespēju saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.
Miega slimību ārstēšana

Autors: Publicitātes foto
Latvijā miega traucējumu diagnostikai valsts apmaksā vairākus izmeklējumus, tostarp poligrāfiju, polisomnogrāfiju, multiplo miega latentuma testu un transkutāno kapnogrāfiju. Lai saņemtu šos izmeklējumus, nepieciešams speciālista nosūtījums. Šobrīd valsts apmaksātie pakalpojumi ir pieejami tikai pacientiem ar retām saslimšanām (ORPHA kods). Toties visiem pacientiem, kam diagnostikas rezultāta tiek konstatēta vidēji smaga vai smaga apnojas forma, valsts līdzfinansē arī CPAP iekārtas iegādi. Uz valsts līdzfinansējumu var pretendēt katrs pacients, kas ir veicis miega izmeklējumu plus 7 dienu CPAP titrēšanu, un ir pierādīts, ka šī terapija ir efektīva un pacients to labi panes, saņemot atzinumu valsts līdzfinansētas iekārtas saņemšanai Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrā, kur pacienta līdzmaksājums ir tikai 20%.
Papildus valsts apmaksātajiem izmeklējumiem pacientiem ir pieejams arī plašs maksas pakalpojumu klāsts, tajā skaitā polisomnogrāfija respiratorā poligrāfija, miega apnojas skrīnings, miega diagnostika ar vienreizējās lietošanas ierīci WatchPAT ONE, CPAP/APAP titrēšana, titrēšana ar mutes aparatūru (kape) un kapes izgatavošana. Šie izmeklējumi ir ļoti svarīgi, jo tie palīdz noteikt miega kvalitāti un identificēt iespējamos elpošanas vai citus traucējumus. Diemžēl apdrošināšanas kompānijas ne vienmēr sedz visus ar miega slimību ārstēšanu saistītos pakalpojumus, radot risku, ka neārstēta miega apnoja var novest pie nopietnām sekām, piemēram, ceļu satiksmes negadījumiem, jo pacienti ar neārstētu miega apnoju bieži ir patoloģiski miegaini, zaudē koncentrēšanos un var nekontrolēti aizmigt pie stūres. Tāpat šādiem pacientiem ir paaugstināts hronisku slimību, tādu kā cukura diabēts, infarkts, insults, attīstības risku.
Aicinām ikvienu Latvijas iedzīvotāju ne tikai šomēnes, bet visa gada garumā izvirzīt veselīgu miegu par savu prioritāti! Miega slimību centrs piedāvā visaptverošu miega slimību diagnosticēšanu un ārstēšanu – ja jūs novērojat bezmiegu, grūtības iemigt, pastiprinātu dienas miegainību vai arī jūsu dzīvesbiedrs sūdzas par krākšanu miega laikā, neatlieciet vizīti pie miega speciālista!
Статья

Krākšanas un vieglas apnojas ārstēšana, izmantojot mutes aparatūru vai pretkrākšanas kapi
ONIRIS PLUS ir moderns un patentēts pretkrākšanas līdzeklis, kas palīdz novērst krākšanu un mazināt vieglas vai vidēji smagas miega apnojas simptomus. Kā darbojas ONIRIS PLUS kape?