Aizdevums biznesam vai rēķinu pirkšana?
Uzņēmējdarbības finansēšana, jo īpaši mazo uzņēmumu sektorā, jau labi laiku Latvijā ir stagnējusi. Neraugoties uz nozīmīgo kopīgo tehnoloģiju progresu, banku produkti finansējumam biznesam ir palikuši lielākoties nemainīgs. Lai gan banku piedāvātais kredīts uzņēmumiem joprojām var būt labs instruments uzņēmuma ikdienā, modernam vadītājam būtiski izpētīt un saprast alternatīvas finansēšanas iespējas.
Kāpēc bankas aizdevums var nebūt piemērots jūsu biznesam?
Aizdevums biznesam, neapšaubāmi, bieži kalpo kā svarīgs faktors, lai nodrošinātu uzņēmējdarbības izaugsmi, tomēr ir svarīgi atšķirt, vai cita finansēšanas iespēja nevarētu labāk atbilst jūsu uzņēmuma vajadzībām. Uzņēmumiem ir pieraduši sākotnēji vērsties pie aizdevuma savā bankā, tomēr šis process parasti var aizņemt ilgāku laiku, kā arī prasīt nozīmīgu darba apmēru no uzņēmuma puses (formas, veidlapas, paskaidrojoši materiāli). Bankas parasti pieprasa apjomīgus uzņēmuma datus par vairākiem gadiem, kā arī naudas plūsmas prognozes. Turklāt bieži vien uzņēmumam ir nepieciešams nodrošinājums nekustamā īpašuma ķīlas veidā.
Neraugoties uz šo ilgu izvērtēšanu un neskaitāmu dokumentu iesūtīšanu, finansējuma saņemšana bankā nebūt nav garantēta. Pieaugoši konservatīvās bankas var uzskatīt, ka uzņēmums ir pārāk riskants, lai saņemtu aizdevumu, vai arī atteikt finansējumu uzņēmumiem, kas darbojas nozarēs, kurās banka jau ir izsmēlusi savu kreditēšanas kapacitāti. Līdz ar to uzņēmēji var gaidīt lēmumu nedēļām ilgi, bieži saņemot nelabvēlīgus rezultātus. Tāpēc prātīgi ir biznesa attīstībai nepieciešamo finansējumu meklēt ne tikai komercbankās, bet arī no alternatīvajiem finansētājiem, piemēram, Capitalia, kuru dokumentācijas prasības ir vieglākas un lēmuma pieņemšana nozīmīgi raitāka, savukārt procentu likmju apmērs – līdzīgs kā bankām.
Rēķinu finansēšana jeb faktorings
Tomēr aizdevums biznesam ne vienmēr ir vispiemērotākais apgrozāmā kapitāla finansēšanas veids. Ja uzņēmums saņem nozīmīgu jaunu pasūtījumu, ātra piekļuve līdzekļiem var būt izšķiroši svarīga. Šādos gadījumos banku aizdevumu izskatīšanas termiņi padara šādu finansējumu nepiemērotu.
Šādos apstākļos uzņēmumi var īstermiņā atbrīvot savu apgrozāmo kapitālu, pārdodot savas prasījuma tiesības pret klientiem (debitoru rēķinus). Rēķinu pārdošana ir daudz piemērotāks risinājums īstermiņa un mainīgām finansējuma vajadzībām. Faktorings jeb rēķinu pirkšana atvieglo ātrāku piekļuvi līdzekļiem, kas ir iesaldēti apgrozāmā kapitālā. Izmantojot rēķinu pirkšanas piedāvājumu, ko piedāvā gan bankas, gan alternatīvie finansētāji, uzņēmumi var nekavējoties iegūt lietošanā līdz pat 90% no klientiem izrakstītā rēķina vērtības. Tādējādi vēl neapmaksātos rēķinus var izmantot, lai nosegtu tūlītējas uzņēmuma vajadzības. Vienīgi ir jāņem vērā, ka finansētāji nepērk kavētus rēķinus – tas var interesēt parādu piedziņas uzņēmumus.
Samazini risku ilgstošiem maksājumu cikliem
Rēķinu finansējumam raksturīgā elastība ļauj uzņēmumiem vieglāk pārvaldīt situācijas, ko var izraisīt sezonalitātes un neregulāras ienākumu svārstības. Atšķirībā no aizdevumiem, kas paredz fiksētus atmaksas termiņus, rēķinu finansēšana ir pieskaņota ar uzņēmuma debitoru parādu ritmam un būtībā kalpo kā kredītlīnija. Šī dinamiskā finansējuma pieeja ļauj uzņēmumiem efektīvi reaģēt uz mainīgajām darbības prasībām.
Tāpat rēķinu finansēšana mazina riskus, kas saistīti ar ilgstošiem maksājumu termiņiem. Nozarēs, kurās ir ierasti īpaši gari maksājumu termiņi, uzņēmumi nereti saskaras ar apgrozāmā kapitāla iztrūkuma problēmām, neraugoties uz stabiliem pārdošanas apjomiem. Pārvēršot neapmaksātos rēķinus tūlītējos naudas līdzekļos, uzņēmumi var turpināt darbību, nepakļaujoties naudas plūsmas ierobežojumiem. Turklāt rēķinu finansējums uzņēmumiem nodrošina zināmu paredzamību un stabilitāti. Atšķirībā no aizdevumiem, kas pakļauj uzņēmumus procentu likmju svārstībām (piemēram, atkarību no Euribor likmes), rēķinu finansēšanas izmaksas parasti ir fiksētas. Tas ļauj uzņēmumiem efektīvi plānot un apzināt nākotnes izmaksas.
Lai gan aizdevums biznesa attīstībai ir tradicionālā finansējuma stūrakmens, alternatīvas iespējas, piemēram, rēķinu finansēšana, piedāvā lielāku elastību un spēju reaģēt uz mūsdienu uzņēmumu dinamiskajām vajadzībām.