MscОО

Miega slimību centrs, ООО

Skandu 7, Rīga, LV-1067 www.miegacentrs.lv/lv

Miega traucējumu ietekme uz mūsu veselību

23 августа 2023, 15:35

Nevienam noteikti mūsdienās vairs nav jāskaidro miega būtiskā ietekme uz cilvēka fizisko un garīgo veselību. Mēs pavadām aptuveni trešdaļu no mūsu dzīves guļot, un tas nav nejauši. Miegs veic daudzas būtiskas funkcijas, kas nodrošina organisma normālu darbību un atjaunošanos. Miegs ir laiks, kad organisms atjaunojas un atjauno savus audus un šūnas, kā arī restartējas garīgi – palīdzot nostiprināt atmiņu, dienas laikā iegūtās zināšanas un saglabāt emocionālo līdzsvaru.

Miega daudzums un kvalitāte ir tieši saistīta ar sirds veselību un asinsspiediena regulāciju. Ir pierādīts, ka nepietiekams miegs var palielināt sirds slimību risku, kā arī izraisīt garastāvokļa traucējumus, nervozitāti un depresijas simptomus. Diemžēl bieži mēs paši sev nespējam savlaicīgi pamanīt miega traucējumus, jo domājam, ka saraustīts miegs vai problēmas iemigt ir stresa, palielināta darba apjoma dēļ vai saistīti ar citiem veselības traucējumiem, un nepievēršam pietiekami lielu nozīmi tiem. Kā arī miega traucējumus ir grūtāk diagnosticēt nekā citus veselības traucējumus, jo mēs paši nejūtam, ka, piemēram, miega laikā piedzīvojam elpošanas pārtraukumus. 

Kā diagnosticēt miega traucējumus? 

 

Autors: Shutterstock.com

Lai pilnvērtīgi novērtētu cilvēka miega kvalitāti un identificētu miega traucējumus, ir jāveic medicīniska izmeklēšana. Polisomnogrāfija ir izmeklējumu veids, kas palīdz kvalitatīvi identificēt dažādus ar miega kvalitāti saistītus traucējumus. Šo izmeklējumu ir nepieciešams veikt tiem pacientiem, kuri izjūt pastiprinātu miegainību dienas laikā, novēro miega laikā elpošanas traucējumus vai kustību traucējumus, vai pacientiem, kuriem ir hroniskas slimības, ar palielinātu elpošanas traucējumu risku miega laikā. Ar polisomnogrāfijas palīdzību ir iespējams monitorēt un reģistrēt dažādas ķermeņa funkcijas un procesus miega laikā – smadzeņu darbību, acu kustības, elpošanu, sirdsdarbību, ķermeņa pozīciju, zoda un kāju muskuļu darbību, kā arī skābekļa līmeni asinīs. Paralēli ķermeņa procesu monitorēšanai tiek veikts arī video ieraksts, lai izvērtētu pacienta ķermeņa kustības visas nakts garumā. Šī diagnostikas metode palīdzēs noteikt slimības raksturu un smaguma pakāpi, miega pataloģijas veidu un atrast efektīvākās ārstēšanas metodes.

Kā notiek polisomnogrāfijas izmeklējums?

 

Autors: Shutterstock.com

Izmeklējums pacientam neradīs nekādu diskomfortu vai nepatīkamas emocijas, patiesībā vienīgais, kas pacientam būs jādara, – kā katru vakaru jādodas gulēt, tikai nevis mājās, bet Miega Slimību Centra telpās. Pirms gulētiešanas pacientam uz ķermeņa tiks pievienoti dažādi sensori, lai monitorētu ķermeņa funkcijas miega laikā. Sensori tiks uzlikti uz galvas, ap acīm, uz zoda un kājām, pirksta un apakšdelma. Lai noteiktu gaisa plūsmu un temperatūru, zem nāsīm un virs mutes tiks pielikta neliela caurulīte, bet, lai novērotu, kā darbojas elpošanas muskuļi, – ap vēderu un krūšu kurvi tiks aplikta elastīga josta. Sirdsdarbības ritma noteikšanai pacientam tiks pievienoti elektrokardiogrāfijas sensori, bet pie krūšu kurvja tiks pielikts neliels sensors, kas palīdzēs noteikt ķermeņa pozas. Visas nakts garumā notiks nepārtraukta filmēšana ar infrasarkano kameru, pēc tam ierakstus analizēs sertificēts miega tehniķis, kas tikai dažu dienu laikā izrakstīs jums slēdzienu. Izmeklējums ilgst visu nakti, un no rīta pacients varēs doties mājās.

Lai sagatavotos izmeklējumam, pacientam ir jāņem līdzi nakts drēbes un personīgās higiēnas piederumi. Vēlams dienas laikā negulēt diendusu, būt labā noskaņojumā, paēdušam, bet vēlams vakariņas ieturēt vismaz 2 stundas līdz izmeklējuma norisei. Tā kā pacientam netiks dotas miega zāles, jo izmeklējums notiks dabīgajā miegā, izmeklējuma dienā nav ieteicams lietot kafiju, šokolādi, tēju vai kolu, lai negatīvi neietekmētu miega kvalitāti. Lai īsinātu laiku pirms miega, neaizmirstiet paņemt grāmatu vai žurnālu.  

Mēs saprotam, ka gulēšana svešā vieta var radīt bailes un satraukumu, tomēr aicinām pacientus lieki nenervozēt, jo polisomnogrāfijas izmeklējums ir neinvazīva un nesāpīga procedūra, kas ļaus precīzi identificēt pacienta miega traucējumus. Miega Slimību Centrs saviem pacientiem piedāvā veikt  polisomnogrāfijas izmeklējumus Miega Slimību Centra telpās.

Ja jūs novērojat kādu no rakstā minētajiem miega vai veselības traucējumiem, piesakieties uz konsultāciju, un kopīgi izrunāsim izmeklējuma norisi un vienosimies par jums ērtāko izmeklējuma veikšanas laiku.

Статья

upload/280993/media/watchpat-one-2-1-1-.jpg

Krākšana ne vienmēr ir "tikai krākšana"

Lai arī varētu šķist, ka krākšana tāds sīkums vien ir, tomēr tā var norādīt uz ļoti nopietnām veselības problēmām. Šobrīd ir pieejams ļoti vienkāršs un ātrs veids, kā, neizejot no savām mājām, veikt miega apnojas diagnostiku, lai jūs varētu pārliecināties par to, ka neciešat no miega traucējumiem – WatchPAT ONE ir ātrākais veids, kā noteikt miega apnoju.

Место нахождения