Pieci padomi, lai auto akumulatori kalpotu ilgāk
Automašīnas akumulators ir viena no svarīgākajām transportlīdzekļa komponentēm – tas nodrošina dzinēja iedarbināšanu un pilda citas būtiskas funkcijas. Ja par tiem kārtīgi nerūpējas, akumulatori ievērojami ātrāk nolietojas vai pat vēl ļaunāk – kādā brīdī vairs nedarbojas. Lai no šādām situācijām izvairītos, piedāvājam piecus vērtīgus padomus, kas palīdzēs paildzināt akumulatora darbības laiku!
1. padoms: izvēlies piemērotu automašīnas akumulatoru
Viens no svarīgākajiem soļiem, lai nodrošinātu akumulatora ilgmūžību, ir pareiza modeļa izvēle. Akumulatoram ir jāatbilst tava auto tehniskajām prasībām, ieskaitot tā jaudu, kapacitāti un izmērus. Nepiemērots akumulators var sabojāt auto elektrisko sistēmu.
2. padoms: izvairies no īsiem braucieniem
Īsi braucieni, kuru garums ir mazāks par 16 kilometriem (vai kuru laikā dzinējs nesasniedz optimālu darba temperatūru) ir kaitīgi akumulatoram, jo neļauj tam pilnībā uzlādēties. Dzinēja iedarbināšana patērē ievērojamu daudzumu enerģijas, un, ja ceļš ir īss, ģenerators nespēj šo enerģiju atjaunot. Ja iespējams, regulāri dodies garākos izbraucienos. Ja auto tiek izmantots reti un tikai nelielos attālumos, ir vērts to laiku pa laikam pārbaudīt, lai saprastu, kāds ir akumulatora uzlādes līmenis.
3. padoms: pēc brauciena neaizmirsti izslēgt automašīnas apgaismojumu un citas ierīces
Akumulatori bieži izlādējas, jo netiek izslēgti auto lukturi vai citas elektriskās ierīces, piemēram, radio vai salona apgaismojums. Lai no tā izvairītos, pirms auto atstāšanas vienmēr pārliecinies, ka visi elektroenerģijas patērētāji ir izslēgti. Modernās automašīnās bieži vien ir brīdinājuma signāli, kas palīdz par to atcerēties, taču ir vērts piekopt manuālu pārbaudi, it īpaši vecākiem transportlīdzekļiem.
4. padoms: parūpējies par akumulatora savienojuma vietām
Laba savienojuma uzturēšana ir būtiska, lai akumulatori efektīvi darbotos. Regulāri pārbaudi kontaktus starp klemmēm un akumulatora poliem – vai uz tiem nav netīrumi vai rūsa. Pārliecinies arī par to, vai klemmes pie poliem ir pietiekami stingri pieskrūvētas. Nepietiekams kontakts, rūsa un netīrumi var radīt situācijas, kad ģenerators nespēj veikt optimālu uzlādi.
5. padoms: regulāri veic akumulatora pārbaudi
Arī ļoti kvalitatīvi akumulatori laika gaitā var zaudēt savu kapacitāti, tāpēc tos regulāri jāpārbauda. Daudzi autoservisi piedāvā akumulatoru testēšanas pakalpojumus, kas ļauj noteikt tā uzlādes līmeni un vispārējo stāvokli. Ja atklāj, ka akumulators ir vāji uzlādēts, tam var veikt papildu uzlādi ar ārēju ierīci. Tas ir īpaši aktuāli gada aukstajos mēnešos, kad enerģijas patēriņš ir lielāks. Savlaicīga uzlāde var palīdzēt izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un paildzināt akumulatora mūžu. Tomēr jāapzinās, ka akumulatoriem jebkurā gadījumā ir ierobežots darbības laiks, pēc kura tos nepieciešams nomainīt. Parasti tie ir trīs līdz pieci gadi.
Kad ar akumulatoru radušās problēmas, bez pareizajiem piederumiem neiztikt
Kad akumulators aukstā ziemas rītā pēkšņi vairs nedarbojas, risinājumi ir dažādi. Ja pagalmā vai stāvvietā ir vēl kāds auto, vari izmantot tautā dēvēto piepīpēšanu. Šajā gadījumā neiztikt bez tādas auto preces kā uzlādes vadiem jeb spailēm, kas tiek pievienotas donora auto akumulatoram. Īpaši ērti, ja tev ir pieejams akumulatora starteris – ar to automašīnu varēsi iedarbināt bez cita auto palīdzības.
Savukārt ar akumulatora lādētāju iespējams to uzlādēt pilnībā, taču jārēķinās, ka šis process var prasīt ne tikai vairākas stundas, bet pat diennakti. Šādā gadījumā tev, protams, būs vajadzīga atbilstoša atslēga, ar kuru noskrūvēt klemmes, lai akumulatoru varētu izņemt no auto. Tāpēc ir svarīgi, lai pa rokai vienmēr būtu pieejamas atbilstošas auto preces, it īpaši ziemā.
Drošībai ziemā neaizmirsti par kvalitatīvām ziemas riepām
Gada aukstajos mēnešos automašīnai obligāti vajadzīgs ne tikai uzticams akumulators, bet arī braukšanas apstākļiem piemērotas ziemas riepas. To nozīmi nav iespējams pārvērtēt, jo tieši riepas ir vienīgā automašīnas komponente, kas nodrošina saķeri ar ceļa segumu, un tas ziemā mūsu platuma grādos mēdz būt īpaši izaicinošs. Latvijā ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra līdz 1. martam. Tas gan nenozīmē, ka līdz riepu maiņai jānogaida līdz pēdējam brīdim.
Ziemas riepas savas labākās īpašības sāk uzrādīt pie aptuveni +7 grādu atzīmes. Turklāt ar vasaras riepām braukt laikā, kad termometra stabiņš jau pietuvojies 0 grādiem, ir riskanti (nemaz nerunājot par sniegotu vai apledojušu ceļu, kas novembrī pie mums nav retums). Tāpat kā akumulatori, arī ziemas riepas ir jāizvēlas rūpīgi, pievēršot uzmanību vairākām niansēm. Piemēram, ja regulāri sanāk pārvietoties pa ļoti piesnigušiem un apledojušiem lauku ceļiem, piemērotākas būs riepas ar radzēm. Cietā sastāva jeb Eiropas tipa ziemas riepas derēs pilsētniekiem, kuru izbraucienu ceļi ir labi tīrīti, savukārt mīkstā sastāva jeb Skandināvijas tipa riepas ir kā zelta vidusceļš. Riepu izmērs jāizvēlas atbilstoši konkrētajam automašīnas modelim, un īpaša uzmanība jāpievērš arī to kravnesības un ātruma indeksam.
Ievērojot šos piecus vienkāršos padomus, tu ne tikai paildzināsi akumulatora darbību, bet arī varēsi būt visai drošs, ka auto tevi nepievils pat vissarežģītākajos apstākļos. Gan akumulatori un ziemas riepas, gan daudzas citas auto preces tevi jau gaida internetveikalā Ksenukai.lv – ieskaties!
Статья
"K-Senukai" īpašnieces apgrozījums pērn pieauga par 64,3%
Rīga, 2.aug., LETA. Būvniecības, remonta un sadzīves preču tirdzniecības centru "K Senukai" zīmola īpašniece AS "Kesko Senukai Latvia" pagājušajā gadā strādāja ar 90,623 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 64,3% vairāk nekā gadu iepriekš, kā arī guva peļņu 1,474 miljonu eiro apmērā.