ПЭв

Приедеслайпа Э, врач-иммунодиетолог

Lāčplēša 59, Rīga LV-1011

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

28 ноября 2022, 15:36

Vai jūsu mīļākā kleita vai bikses kļuvušas par šauru? Ja jūs neko īpašu neesat nedarījuši šim nolūkam, ja jūsu dzīvesveids nav mainījies, tad ir pienācis laiks uzdot sev jautājumu: “Kas notiek?” Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jums jāpievērš uzmanība savam ķermenim.

Visdrīzāk jūsu organismā notiek metabolās (vielmaiņas) pārmaiņas, par kurām neesat pat iedomājušies, jo liekas – tā tam ir jābūt. Tomēr teikšu, ka nē. Organismā pārmaiņas un pārvērtības notiek katru dienu. Ja jūsu dzīves kvalitāte sāk zust, būtu tikai loģiski aizdomāties, ka arī jums kaut kas jāmaina, lai turpinātu aktīvu dzīvesveidu līdz pat 120 gadiem. Jā, tā ir fizioloģiskā “norma”, par kuru bija zināms jau pagājušā gadsimta sākumā. Tomēr mūsdienu dzīvesveids ievieš savas korekcijas, un ir jāpielāgojas tām arī mūsu ķermenim, kas tik straujām pārmaiņām nav gatavs, tāpēc noveco ātrāk un slimo biežāk. Medicīna kā zinātne arī nestāv uz vietas, un ir atklājušies jau daudzi mehānismi – balstoties uz tiem, preventīvā medicīna palīdz saglabāt jaunu, tvirtu ķermeni, skaidru prātu un aktīvas dzīves kvalitāti, burtiski pagriežot laika ratu atpakaļ.

Ķermeņa formas izmaiņas nenotiek pašas no sevis vienā dienā. Tās notiek pakāpeniski, dažreiz pat nemanot, kā tie +10 kg ir uzkrājušies… Šis varētu būt jau organisma kliedziens pēc palīdzības. Un, pirms ķeraties pie notievēšanas tabletēm vai tējām, par kuru reālo izcelsmi varētu būt šaubas, derētu noskaidrot iemeslu, kādēļ šādas izmaiņas ar mani vispār notiek? Atrodot iemeslu, varētu atrisināt gan estētiskās problēmas, gan arī novērst draudus nopietnām slimībām tuvākajā nākotnē. Vispirms pārbaudiet, vai jums ir kaut viens no brīdinājuma signāliem.

10 brīdinājuma signāli

  • Vidukļa apkārtmērs >80cm sievietēm un >90cm vīriešiem. Vidukli mērīt horizontāli caur nabassaiti. Nevis tur, kur jūs liekat bikšu jostu zem vēdera (attiecas vairāk uz vīriešiem).
  • ĶMI (ķermeņa masas indekss) >24,9 vai <18,5 kg/m2, kur m2 – ir jūsu augums metros reizināts ar sevi pašu (t.i., otrajā pakāpē), piemēram, ja jūs esat augumā 170cm, tad 1,7m*1,7m=2,89m2, un kg – jūsu svars kilogramos, piemēram, ja svars ir 70kg, tad ĶMI ir 70/2,89=24,22kg/m2.
  • Jums nav spēka.
  • No rīta mostaties jau noguruši.
  • Visu laiku gribas ēst.
  • Gribas saldumus.
  • Pieaug svars, kaut gan nekas dzīves un ēšanas paradumos nav mainījies.
  • Sākat aktīvi trenēties, bet svars stāv uz vietas.
  • Grūti koncentrēt domas un uzmanību.
  • Zūd rīcībspēja un prāta skaidrība.

Ja atradāt šajā sarakstā savas ikdienas pazīmes, ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras reāli parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai kādas izmaiņas liecina, ka ir laiks pārskatīt jūsu uzturu, ēšanas paradumus vai dzīvesveidu. Atrodiet arī ārstu, kurš, redzot analīžu rezultātus, varēs ieraudzīt likumsakarības un spēs jums to paskaidrot. Lai nav tā, ka redz tikai skaitļus, kas iekļaujas laboratorijas normās, un palaiž jūs mājās, bet jūs joprojām nejūtaties labi.

Noteicošie analīžu rezultāti, kad runa ir par ķermeņa svara palielināšanos vai samazināšanos:

  • HOMA indekss. Norāda uz insulīna rezistences pakāpi un klātbūtni. Parāda, kā jūsu ķermenis tiek galā ar glikozi, to bēdīgi slaveno cukuru, un visiem pārējiem ogļhidrātiem arī! Ja indekss ir palielināts, jūs esat ceļā uz cukura diabētu. Dakteris nedraud, bet arī nejoko, jo diabēta slimnieku skaits pasaulē turpina pieaugt.
  • TSH. Netieši parāda jūsu vairogdziedzera darbu. Kāpēc tas jāpiemin saistībā ar svara izmaiņām? Jo vairogdziedzera hormoni un to pārvērtības ķermeņa un šūnu iekšienē ir atbildīgi par VISU jūsu vielmaiņu (metabolismu). Pareizāk sakot, tās ātrumu. Ja ir nobīdes, tad svars var vai nu “turēties” bez objektīviem iemesliem, vai arī mainīties, pa ceļam sagraujot arī muskuļu masu.
  • Fēču koprogramma. Jā, jā, nebrīnieties! Tā ir vairāk kā ilustratīva analīze, ja saprot, kā skatīties, salīdzināt un analizēt faktus. Šīs analīzes norāda, kā darbojas visa jūsu gremošanas sistēma, parāda, kā uzņemtais tiek sagremots, kas no tā un kā uzsūcas organismā un kas nē. Tur var būt tik daudz brīnišķīgu atklājumu! Viena no manām iecienītākajām analīzēm.

Sargājiet sevi un atcerieties: cilvēks var būt vesels, pat ja viņam ir saraksts ar diagnozēm, jo būt veselam – tā ir apzināta izvēle.

Padalieties ar paziņām un draugiem ar šo informāciju, ja zināt, ka tā var būt viņiem noderīga! Ja vēlieties patiešām saprast, kas notiek jūsu ķermenī, nāciet uz konsultāciju! Kopā mēs atradīsim veidu, kā saglabāt jūsu veselību un uzlabot dzīves kvalitāti.

 

Elena Priedeslaipa, preventīvās medicīnas ārsts, metabolisma bioķīmiķis, nutriciologs

 

Pieraksts uz konsultāciju: https://calendly.com/priedeslaipa/first

Vairāk par mani: https://medicine.lv/infolapa/?c=elena-priedeslaipa-nutriciology-doctor 

Статья

upload/361531/media/2_superfood-elena-priedeslaipa.jpg

Veselīgs uzturs – tas ir lēti!

Uzzināsim par produktiem, kas ir pieejami tepat Latvijā un kuri mums palīdzēs padarīt šķīvja saturu vērtīgāku skaistumam, veselībai un labsajūtai! 

Место нахождения